Independent Non-executive Director

HOW Sze Ming, Independent Non-executive Director

Mr. HOW Sze Ming, was first appointed as an Independent Non-executive Director on 1 January 2016.


Mr. How has multiple years of experience in investment banking and business assurance industries. From September 1999 to July 2002, Mr. How worked as a senior associate in the Assurance and Business Advisory Department of PricewaterhouseCoopers and was primarily responsible for assurance and business advisory work. From July 2002 to June 2003, he worked as a corporate finance executive of Tai Fook Securities Company Limited (now known as Haitong International Securities Company Limited), a company which was principally engaged in securities broking, securities dealing and leveraged foreign exchange trading, where he was responsible for corporate finance advisory work. From July 2003 to December 2004, Mr. How worked as an assistant manager at Tai Fook Capital Limited (now known as Haitong International Capital Limited), a company principally engaged in corporate finance advisory services, where he was responsible for corporate finance advisory work. From December 2004 to May 2006, he worked as an assistant vice president of CCB International Capital Limited, a company principally engaged in securities advisory, securities dealing and corporate finance advisory, where he was responsible for corporate finance advisory work. From June 2006 to March 2009, Mr. How worked as an assistant vice president in the Investment Banking Division of ICEA Capital Limited, a company principally engaged in dealing in securities and corporate finance advisory services, where he was responsible for corporate finance advisory work. From April 2009 to February 2010, he worked as an assistant vice president in the Investment Banking Division of ICBC International Holding Limited, a company principally engaged in investment banking, where he was responsible for corporate finance advisory work. From February 2010 to June 2015, Mr. How was a managing director of the Investment Banking Department of CMB International Capital Corporation Limited, a company principally engaged in investment banking, securities brokerage and asset management, where he was responsible for corporate finance advisory work. From July 2015 to January 2016, Mr. How was a managing director of Zhaobangji International Capital Limited, a company principally engaged in investment banking and advisory services, where he is responsible for corporate finance advisory work.


Mr. How joined Southwest Securities (HK) Capital Limited, a company principally engaged in corporate finance and advisory services, in February 2016 and is currently a managing director and co-head of corporate finance where he is responsible for corporate finance advisory work. Southwest Securities is an indirect wholly-owned subsidiary of Southwest Securities International Securities Limited, a company whose shares are listed on the Main Board of the Stock Exchange (Stock Code: 00812). Mr. How was an independent non-executive director of (i) QPL International Holdings Limited, a company whose shares are listed on the Main Board (Stock Code: 00243) from September 2013 to September 2016 and (ii) Odella Leather Holdings Limited, a company whose shares are listed on the Growth Enterprise Market of the Stock Exchange ("GEM") (Stock Code: 08093) from January 2015 to March 2017. Mr. How has been an independent non-executive director of (i) World-Link Logistics (Asia) Holding Limited, a company whose shares are listed on GEM (Stock Code: 08012), since December 2015 and (ii) Shanghai Zendai Property Limited, a company whose shares are listed on the Main Board (Stock Code: 00755), since May 2017.


Mr. How graduated from The Chinese University of Hong Kong with a Bachelor of Business Administration Degree (first class honour, majoring in professional accountancy) in December 1999. By profession, he is a fellow member of the Association of Chartered Certified Accountants and an associate member of Hong Kong Institute of Certified Public Accountants.


Mr. How is the chairman of the Audit and Compliance Committee and a member of the Remuneration Committee.


POON Philana Wai Yin, Independent Non-executive Director

Ms. POON Philana Wai Yin, was first appointed as an Independent Non-Executive Director on 1 September 2013.


Ms. Poon is currently an executive director of the Hong Kong Jockey Club, with overall responsibility for its legal and compliance functions. Between 1998 and 2015, Ms. Poon held various senior roles in the PCCW-HKT Group, an organisation listed on the Stock Exchange with communications, media and IT solutions businesses in Hong Kong and overseas. She was the Group General Counsel and Company Secretary of HKT Limited and the HKT Trust (together, "HKT"), a company whose shares are listed on the main board of the Stock Exchange (Stock Code: 06823) from November 2011 to April 2015, and the Group Company Secretary of PCCW Limited ("PCCW"), a company whose shares are listed on the main board of the Stock Exchange (Stock Code: 00008) from August 2012 to April 2015. She was also the Group General Counsel and Company Secretary of PCCW from February 2007 to November 2011, and General Counsel of PCCW Group from February 2004 to February 2007. Ms. Poon has held directorships in various PCCW-HKT group companies during this 17 year period and was primarily responsible for legal and company secretarial matters of the PCCW and HKT groups. She has over 20 years of post-qualification experience both in private practice and in-house. Prior to joining PCCW-HKT, Ms. Poon was in private practice from 1992 to 1998.


Ms. Poon obtained a Bachelor of Commerce degree from the University of Toronto in November 1989 and a Doctor of Law degree from Cornell University in May 1992. Ms. Poon was an independent non-executive director of AZ Electronic Materials S.A., a company which was listed on the London Stock Exchange, from June 2012 to May 2014.


Ms. Poon is a member of the Audit and Compliance Committee and the Nomination Committee.


ZHAO Cong Richard, Independent Non-executive Director

Mr. ZHAO Cong Richard, was first appointed as an Independent Non-Executive Director on 1 September 2013.


Mr. Zhao has been serving as the Chairman of SingMeng Telemedia Group Ltd. since January 2016. Mr. Zhao has over 30 years of experience in managing and investing in businesses based in Hong Kong and China. From March 2002 to December 2015, he served as the managing director of Yangtze Ventures Management Limited. From March 2000 to February 2001, he served as a vice president of the venture capital arm of PCCW Limited, a company whose shares are listed on the main board of the Stock Exchange (Stock Code: 00008), stationed in Beijing, PRC, where he assisted in completing a number of key investments. From October 1995 to March 2000, Mr. Zhao served as the chief adviser to the president and chief executive officer of China Investment Group Ltd., where he was responsible for providing analysis on political and economic issues and investment opportunities in China. From April 1992 to January 1995, he served as the general manager of the China Division of China Strategic Holdings Limited, a company whose shares are listed on the main board of the Stock Exchange (Stock Code: 00235), where he assisted in the completion of numerous joint ventures in China. Prior to that, Mr. Zhao also served as a deputy general manager and a director at Power View Development Ltd. between 1988 to 1991, a trading manager and a director at Reliance Agency Ltd. between 1986 to 1988, and a trading manager and a director at High & Mighty Co. Ltd. between July 1983 to July 1986.


Mr. Zhao currently serves as a director in three management service companies, namely Viscon Limited since July 1994, the Yangtze Ventures Management (HK) Limited since March 2002 and Yangtze Capital Advisory Limited since June 2007, and an investment holding company, namely Ecoplast Technologies Inc since November 2009. Mr. Zhao also served as a non-executive director of CIG Yangtze Ports PLC, a company whose shares are listed on GEM (Stock Code: 08233) from November 2003 to January 2007. In addition, he was admitted as a fellow by the Hong Kong Institute of Directors in July 2006.


Mr. Zhao is the chairman of the Remuneration Committee and a member of the Nomination Committee.